Predjamai vár, Predjama, Szlovénia
Sziasztok távolban lépkedők! Már megszokhattátok tőlem, hogy néha napján olyan bejegyzéseket, történeteket is megosztok, melyek nem kapcsolódnak szorosan a Kárpát-medencéhez vagy Magyarországhoz, ezért ne szakítsuk meg ezt a hagyományt, most is lépjünk ki a Kárpát-medencéből és látogassunk el az egyik szomszédos országba, Szlovéniába - ahogy mi is tettük barátaimmal pár éve. Itt található Predjama faluban a híres vár, és itt fedezhetjük fel annak érdekes történetét és legendáit: a világ legnagyobb barlangi vára mögött a titkos alagutak hálózata található, ahol a predjamai Erazem lovag is tevékenykedett.
A 123 méter magas szikla közepén álló várat először 1274-ben említik a hivatalos források a német Luegg néven, de feltehetően a XII.-XIII. század fordulóján épült gótikus stílusban az olasz püspöki rend által. Adelsberg (Postojna német neve) lovagjai később megszerezték a várat és kibővítették, majd az Oberburg család kezébe került. Később, a Habsburgok birtokába került, román és gótikus stílusban kiépült várat egy nemesi család kapja meg, akik a vár után nevezik el magukat Luegereknek. Leghíresebb leszármazottjuk, Erasmus von Lueg (szlovénül: Erazem) volt. Az Erasmus von Lueg legendához köthető ostrom alatt a vár eredeti épületrészei, melyek közvetlenül a barlang szájába épültek, nagyrészt megsemmisültek, a ma látható vár a XVI. században épült a birtokos Cobenzl család idejében reneszánsz stílusban. A várat egy függőlegesen álló sziklafal tövében húzták fel azért, hogy a középkori épületeket megerősítsék és ma is ebben az állapotban lehet megtekinteni. 1810-ben a várat gróf Michael Coronini von Cronberg örökölte meg, majd 1846-ban a Windischgrätz család vásárolta meg, akik a II. Világháború végig tulajdonolták. Ekkor a jugoszláv kommunisták elkobozták azt és az államosítás után múzeummá alakították.
Erasmus von Lueg legendája:
Erasmus von Lueg a XV. században volt a kastély tulajdonosa és a XV. század második felében, a Habsburg uralkodó, III. Frigyes császár ellenében Hunyadi Mátyást támogatta. A környék osztrák-párti főurait fosztogatta, a legenda szerint egyfajta Robin Hoodként a szegényeknek is juttatott a zsákmányból. Ennek köszönhetően a Habsburgokkal összerúgta a port és háború tört ki köztük. A háború során a Predjama vár volt Erasmus lovag legjelentősebb és talán egyetlen főhadibázisa. Innen intézte a támadásokat és ide vonult vissza, akkor is, amikor vesztésre állt. III. Frigyes német-római császár csapatokat küldött, hogy azok megostromolják a Predjama várat és Erasmust megpróbálják kiéheztetni, mert a vár bevehetetlennek bizonyult, köszönhetően a különös építészeti tervezésnek. Az osztrák csapatok nem sokat tudtak tenni a bevehetetlen barlangvárába visszahúzódó lovaggal, mivel a vár mögött húzódó alagútrendszert használták arra, hogy onnan lássák el étellel és itallal őt. A hosszas ostrom végül mégis csak Erasmus halálával ért véget, mert 1484-ben egy meg nem erősített forrás szerint Erasmust elárulta egy embere, aki a várban gyertyafénnyel jelezte, hogy hol van a vár ura. Az ostromlók ágyúval lőtték a megjelölt helyszínt: Erasmus éppen dolgát végezte az árnyékszéken, a hatalmas ágyúgolyók pedig ráomlasztották a falakat.
A vár hat szintes. A földszinten található a várpince és a fedett belső udvar. Az első emeleten az irattár, a lovagterem, az alsó szalon. A második emeleten az ítélőszoba, a börtön és a kínzókamra, nyitott tűzhelyű konyha, ebédlő és a felső szalon. A harmadik szinten az imaszoba, a várúr lakrésze, egy szoba ahonnan megtekinthető volt a lenti börtönben lévő rabok kínzása is, továbbá a káplán sekrestyéje. A negyedik szinten a személyzet lakott, valamint a várba érkező látogatók szobái is itt találhatók. Az ötödik szinten egy átkötőhíd van a sziklába épített természetes átjáróhoz a barlang mögé.
A világ legnagyobb, a Guinness világrekordok között is számon tartott barlangi vára egész évben nyitva áll a látogatók előtt, de a barlang csak júniustól augusztusig látogatható. A vár a Postojna barlanghoz képest olyannyira közel van, hogy kombinált belépőjeggyel lehet bejárni a két látnivalót, jelentős összeget megspórolva. Az aktuális nyitvatartás és a belépőjegyek árai a hivatalos honlapon találhatóak meg.