Károlyi-kastély, Fehérvárcsurgó
Néhány éve barátaimmal egy igazán kiadós, túrázós hétvégét tartottunk, melynek során megfordultunk a Keleti-Bakony, a Vértes és az Ipoly mente tájain, belekóstolva kicsit a Mátrába is. Ennek egyik állomása volt a Fehérvárcsurgón található Károlyi Kastély Fehérvárcsurgó Hotel & Restaurant. Lássuk az épület történetét:
A fehérvárcsurgói birtokot a Perényi család 1834-ben elzálogosította Károlyi György grófnak (1802-1877), s végül a terület 1853-ban, vásárlás útján, végleg a Károlyi család kezébe került. Károlyi György országgyűlési képviselő volt, részt vett a Pesti Kaszinó, a Tudományos Akadémia megalapításában, és a lóverseny hazai meghonosításában.
A klasszicista stílusú kastély építése Heinrich Koch tervei alapján történt, a tervezőt a Károlyi család építésze, Ybl Miklós képviselte. A kastély építése 1844 és 1851 között valósult meg. 1910 körüli eklektikus, neobarokk sítusban alakították át.
Gróf Károlyi György halála után a birtokot másodszülött fia, Viktor örökölte, akinek korai halála után a kastély tulajdonosa idősebbik testvére, Károlyi Gyula lett. Az ő idősebbik fia volt Károlyi Mihály, a fiatalabbik pedig Károlyi József (1884-1934), aki a jelenlegi vagyonkezelő Károlyi György nagyapja volt. Magának az uradalomnak az utolsó birtokosa Károlyi István volt, akit a Madách Színház alapítójaként ismerhetünk.
A II. világháborút követően a kastélyt államosították, majd 1946-tól a Fővárosi Gázművek üdülőként hasznosította. 1949-ben görög gyerekek menekültotthonának jelölték ki, végül azok elköltözése után magyar állami nevelőotthonként működött 1955-től 1979-ig. A rendszerváltás után a kastély vagyonkezelői joga 2001-ben a Károlyi családhoz került, a tulajdonjog pedig maradt az államnál. A jelenlegi vagyonkezelő, Károlyi György 1997-ben létrehozta a Károlyi József Alapítványt a felújításra, hasznosításra és kulturális programok szervezésére, valamint a Károlyi Kastély Fejlesztő és Üzemeltető Zrt.-t, a kastély rendezésére. 1980-ban kezdődtek meg az állagmegóvási munkafolyamatok, 2007-ig helyreállították a két pavilont és két szárnyat, majd 2011-ben a főépület is átadásra került.
Jelenleg a 6000 m²-es kastély 20 vendégszobával, könyvtárral, kápolnával, konferenciatermekkel és étteremmel várja vendégeit, az épület gyakori helyszíne esküvőknek, különféle fogadásoknak, rendezvényeknek. A kastélyhoz 50 hektáros, történelmi angolpark és egy csónakázó tó is tartozik, ahol lehetőség nyílik pihenésre és sétára. A kastélyban állandó és időszakos kiállítások is megtekinthetőek. Itt található Fejtő Ferenc mintegy hatezer kötetes könyvtára, valamint Vajay Szabolcs történelmi, genealógiai és heraldikai művekből álló hagyatéka is.