Almási- vagy Dezsővár, Váralmás, Erdély
Váralmás Erdélyben, azon belül is Kalotaszeg tájegységen található. A vár helyén egykor bencés monostor állt, amely a tatárjárás (mongoljárás) idején elpusztult. A birtokot 1249-ben IV. Béla király Geregye nembeli Pál országbírónak és zalai ispánnak adományozta (egyes források szerint ő építtette a várat a monostor romjaiból). Majd később a Borsa nemzetség különféle ága kapta meg, így a Borsa nemzetség Almásmelléki ága, György vajda, fia, Györk, illetve ennek fia, Dezső. (Más források szerint ők építhették a várat és telepíthették be Almást). Többször és sűrűn cserélt gazdát, története szövevényes. A sok elszenvedett ostrom után Báthory Zsigmond az erdélyi fősereg kapitányának, Csáky Istvánnak adományozta a birtokot, aki az erdélyi seregeket vezette az Erdélyt elfoglaló Vitéz Mihály havasalföldi vajda ellen. Utóbbi segítségére jött Erdélybe a császári hadsereg Giorgio Basta generális vezetésével, aki 1602-ben ostromzár alá vonta Almás várát, amelynek őrsége rövid ostrom után feladta azt. Basta generális felkoncoltatta a lefegyverezett őrséget, majd felgyújtatta és leromboltatta a várat. 1658-ban szenvedte meg a vár az utolsó ostromot: a Kolozsvár felől a Meszes felé haladó tatárok foglalták el, a környék idemenekült lakosságát rabságra fogták, a várat felgyújtották. Többé nem hozták rendbe. A megmaradt falak, épületek romjait 1808-ban egy lóiskola céljaira kezdték elhordani és ha ezt az akkori vármegye meg nem tiltja, a várból mára valószínűleg semmi nem maradt volna.
Feltételezés szerint a vár eredetileg a várhegy teljes fennsíkjára kiterjedt és szárazárok vette körül. A külső vagy alsó vár magába foglalt egy palotát, az asszony házát, a vendég házat, egy konyhát és a darabont házat. Innen egy kapun keresztül lehetett a belső várba jutni, amihez a torony, a nagy palota, az úr- és asszonyháza, a leányok háza, a páter háza és kápolna, rabok háza, mosóház, sütőház és vendégház tartozott. A várhoz még egy majorház, sörfőzőház és malmok tartoztak. Mindezekből ma már csak a torony DNy-i fala áll és a hozzáépített helyiségek alapfalai körvonalazódnak ki.
Megközelítése a faluból egy földúton lehetséges. Autóval egy pihenőhelyig egészen fel lehet menni. Innen a képen látható "szorosnál", ahol állok, le kell fordulni egy ösvényen és körbemenni az úton a várhoz, de egyenesen fel is lehet menni a hegyre, igaz az jóval fárasztóbb. Nagyon benőtte a növényzet, így szinte alig fotózható.