Gárdonyi Géza Emlékház, Gárdony
Folytatódik a 2022-es Velencei-tó körbebiciklizésem fontosabb állomásainak bemutatása. Ezúttal Gárdonyba utazunk el, ahol virtuálisan megtekintjük az Egri Csillagok szerzőjének, Gárdonyi Gézának a szülőházát, mely ma Emlékházként várja a látogatókat.
Gárdonyi Géza 1863. augusztus 3-án született a Gárdony melletti Agárdpusztán, egy szászországi polgári származású, evangélikus felekezetű családban, Ziegler Géza néven. 8 hónapos koráig, 1864. április 24-éig élt az agárdpusztai Nádasdy-uradalomban. Írói nevét születési anyakönyvezési helyszíne, a szomszédos Gárdony után választotta.
Az épület amelyben született és amely Országos műemlékvédelem alatt áll, egy hosszú gerincű, meszelt falú, régen nádfedelű, ma cseréptetős cselédház. A Nádasdyak eredetileg tanítóháznak szánták, ezért épült vályog helyett téglából, de az író születésekor az uradalmi cselédség „arisztokráciája”, a mesteremberek – kőműves, gépész, kovács – lakták az épületet. Mindegyik család háromosztatú lakrész felett rendelkezett, a déli oldalon nyíló három ajtó egy-egy pitvarra szolgált, amelyet jobbról-balról egy-egy döngölt padlójú, búbos kemencés szoba zárt közre. Az uradalmi gépész Ziegleréké volt a középső lakrész, a leendő író születésekor itt éltek szülei, apai nagyanyja és kétéves nővére.
Az író halálát követően vörösmárvány emléktábla került az épületre, az emlékházat pedig 1988-ban nyitották meg. A 2007-ben felújított szülőházában 2009-ben a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Heves Megyei Múzeumi Szervezet új emlékkiállítást rendezett be. A ház egymásba nyitott szobáiban az író életének dokumentumaival, fényképeivel és emléktárgyaival, életének legfőbb állomásaival, irodalmi munkásságának kiemelkedő értékeivel ismerkedhet meg a látogató. A tárlókban naplója és műveinek legszebb kiadásai mellett néhány eredeti, személyes tárgya is megtekinthető. Az irodalomtörténeti érdekességű tárlat mellett egy korabeli bútorokkal és tárgyakkal berendezett paraszti konyhát is kialakítottak a szervezők.