Apci tengerszem, Apc
Tavaly májusban barátaimmal egy igazán kiadós, túrázós hétvégét tartottunk, melynek során megfordultunk a Keleti-Bakony, a Vértes és az Ipoly mente tájain, belekóstolva kicsit a Mátrába is. A túra néhány állomásáról már korábban is írtam nektek (Csákvár, Fehérvárcsurgó és Szécsény kastélyai, Fehérvárcsurgó víztározója, Gaja-szurdok, Tereske Árpád-kori temploma, Páris patak szurdokvölgye). A két napos túra második napjának végén még annyira fel voltunk dobva, hogy egyikünk sem akart visszamenni Budapestre, így egy hirtelen ötlettől vezérelve meglátogattuk Apcon a tengerszemet is.
Apc egy Árpád-kori község Heves megyében, a Zagyva bal partján. Első írásos emlékei 1246-ból valók. Nevét a falut birtokló Apc nemzetségről kapta.
Az apci tengerszem, vagy más néven Széleskő-bányató, a Mátra déli lábánál, a Zagyva folyó völgyében található meg Apc északkeleti részén. A tó az egykori andezitbánya területén jött létre, ami a Szent-Ivány család tulajdonában volt. 1875-től az 1960-as évekig bányásztak andezitet a környéken, ám a bánya már több, mint 50 éve nem működik. A tó átlagos vízmélysége csaknem 5-10 méter, de a legmélyebb pontján 25-30 méter mély is lehet, melyet csodálatos, 10-15 méter magas sziklafalak ölelnek körbe. A bányatavat és a környező erdőket 1995-ben minősítették helyi jelentőségű természetvédelmi területnek. A sziklák mentén egy nehezebben járható úton körbe is lehet járni a tengerszemet. Közvetlen környezetében lehetőség van sátrazásra, fürdésre is.
A tengerszem a település határában, a 21-es főút mellett helyezkedik el. A faluban egy Y kereszteződéshez érünk, ott balra kell elhagyni a települést, és végül egy kőtalpon álló kereszthez ér az út. Itt a jobbra kell fordulni a földes útra, amely a parkolóhoz vezet. Innen indulva és a dombra felérve jobbra kell kanyarodnunk, majd innen pár perc a bányató. Száraz időben a tengerszem autóval is megközelíthető.