Felső-vízesés és a Lyukas-kő, Mátrakeresztes
Ahogy a legutóbbi cikkben írtam, kereken 1 évvel ezelőtt éppen a Mátrát felfedező sorozattúránk egyik állomásán jártunk, akkor Pásztó, Mátrakeresztes és a Csörgő-szurdok környékén. A Heves és Nógrád vármegyék határán fekvő Mátrakeresztes a fakanálfaragók hazája néven ismert, közigazgatásilag Pásztóhoz tartozó festői hegyvidéki település.
A Csörgő-szurdokba vezető túránk kiindulópontja – Pásztó történelmi érdekességeinek megtekintése és a Hasznosi várnak vagy más néven Cserteri várnak helyt adó magaslat megmászása után – Mátrakeresztesen a Fakanalas Csárda volt, melyet korábban Óvár Vendéglőnek hívtak. Innen a parkolóból kétfelé is elindulhatunk: északra a Csörgő-szurdok felé, vagy délre a Lyukas-kőhöz és a Felső-vízeséshez, onnan a Vidróczki-barlanghoz és végül onnan az Alsó-vízeséshez.
Délre indulva először a Lyukas-kőhöz és a Felső-vízeséshez szerettünk volna eljutni, de sorrendben szerintem így is érdemes, hogy utána ne kelljen túl sokat felfelé kaptatni a barlanghoz. Illetve így is kell, csak nem olyan meredeken. Egy kicsit összezavartak minket - és az akkor ott lévő jó pár turistát is - a szélrózsa minden irányába mutató jelzések, de utána megoldottuk a rejtvényt. A vízeséshez nem könnyű lentről eljutni, mert a patak medre mellett kell haladni, viszont csapadékos időben elég csúszós a terület a lehulló levelek miatt. Tulajdonképpen leereszkedve egy kisebb szurdokban találjuk magunkat, 6-8 méteres andezit sziklafalak között, majd egy kanyar után feltűnik a vízesés és az azt megkoronázó Lyukas-kő. A Lyukas-kő alagútját az egykor ebből az irányból érkező patak alakította.
Innen a Vidróczki-barlanghoz, majd onnan az Alsó-vízeséshez túráztunk el. Ezután a ugyanabból a parkolóból északi irányba indultunk el a Csörgő-szurdokba, de erről már olvashattatok korábban az oldalon, részletes útvonal leírással...