Tanyamúzeum, Tótkomlós
Visszarepülök egy kicsit az Alföldre, Békés vármegyébe, hogy felkeressük az itt rejlő számtalan nevezetességet. Az ember nem is gondolná, hogy itt-ott járva-kelve, még a tágabban vett otthona környezetében is rábukkanhat eldugott, de annál különlegesebb kincsekre. Így jártam én is, amikor teljesen véletlenül botlottam bele a Tanyamúzeumba Tótkomlóson.
A tótkomlósi tanyavilág emlékét őrzi a tanyamúzeum, mely a hagyományos gazdálkodás jellegzetes tárháza. A pusztuló tanyát 1985-ben építette újjá a Viharsarok Termelőszövetkezet, megőrzendő a tótkomlósi tanyavilág emlékét. A korabeli paraszti élet tárgyi emlékeit Lopusni András és más lelkes lokálpatrióták gyűjtötték össze. A tanya szobából, konyhából, kamrából, istállóból és kocsiszínből tevődik össze, melléképületei: disznóól, kerek tyúkól, a galambdúc, és a gémeskút. Megtekinthetők itt a sajátos kultúra jellegzetes darabjai a hasábkemence, lóca, koronás végű vetett ágy, festett sarokpad, a korai konyhafelszerelés tárgyai, a kenyérsütés tejfeldolgozás eszközei, a tanyasi kisgazdaság más használati tárgyai. Jelenleg a tótkomlósi Agrár Zrt. kezelésében áll.
A Kardoskút felé vezető főúton, Tótkomlós elhagyva, kb. 3 km után lehetünk figyelmesek egy apró táblára, mely a Tanyamúzeumra utal. Ha nem vagyunk szemfülesek, el is suhanhatunk mellette észrevétlenül. Az információk alapján bejelentkezni Karkus Györgynél lehet a 30/927-3810-as telefonszámon, de őszintén megvallva, amikor ott jártam, senki nem volt a helyszínen, simán be tudtam jutni a területre – igaz az épületbe nem. Később megjelent egy úgymond alkalmazott, de nem vont kérdőre, hogy mit keresek ott.