Szent Jakab templom, Döröske
2021-ben elkezdtük a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra teljesítését is, így ennek köszönhetően újabb anyagokkal bővült a kifogyhatatlan repertoárom, amiket bemutatok nektek. Nyugatról keletre haladunk, így első alkalommal Vas megye egy részét jártuk be.
Döröske egy község a Nyugat-dunántúli régióban, Vas megyében, a Körmendi járásban. A falu a Kemeneshát Rábára tekintő peremén fekszik.
A faluban már a XIII. században állt templom (1276-ban már oklevél is említi), melyet feltételezhetően a Döröskei család építtetett. Az országos védettségű műemlék templom egyhajós, román stílusú, félköríves szentélyű, téglából épült, kis méretű templom. A déli homlokzaton eredeti bélletes román kori kapu, fölötte elfalazott lőrésablak található, melyek az 1992-es kutatások során kerültek elő. Berendezése a XIX. század végétől neogótikus. A török korban pusztulásnak indult, óriási károkat szenvedett, szinte rommá vált és csak a XVIII. században történt meg a helyreállítása. A XIX. században (1894-ben) újabb helyreállítás során új ablakokat vágtak és új bejáratot létesítettek a nyugati homlokzaton. Az 1992-es régészeti feltárás és tatarozás után nyerte el mai formáját, ennek köszönhetően jó részt megőrizte középkori, Árpád-kori jegyeit. A templom közelébe egy erődített lakótornyot is építettek.
A templom a falu északi felén található. A falut érinti a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra és a piros Mária út jelzése is. Molnaszecsőd felől megközelítve egy körbe futó aszfaltúton is megközelíthető, de a település elején fogadó tábla után rögtön fel is lehet menni egy dombra földúton, majd a házak udvarain át a temetőbe, ahol a templom áll.