Írott-kő és a kilátó, Kőszegi-hegység, Magyar-osztrák határ
Miután 3-4 fős csapatunk 2020-ban teljesítette az Alföldi Kéktúrát, 2021-ben nekivágtunk a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúrának is. Első alkalommal 5 nap során 100 km-t gyalogoltunk le. Túránk kiindulópontja a mai bejegyzés alanya, az Írott-kő-kilátó volt. Persze nem ott szálltunk meg, hanem Velemben.
Írott-kő
Az Írott-kő (németül Geschriebenstein) 883 méteres magasságával a Kőszegi-hegység legmagasabb pontja, valamint a Dunántúl, illetve az ausztriai Burgenland csúcspontja is. A 883 méter (máshol 882 és 884) magas kiemelkedésről Magyarország és Ausztria tájaiban is gyönyörködhetünk. Nyugaton a Schneeberg és a Rax hatalmas tömbjeit, de a Hohe Wand sziklafalait is láthatjuk. Délnyugati irányban a Kamniki-Alpokat vehetjük szemügyre. Magyarország felé fordulva a Kisalföld síkján túl a Bakony széle, és a balaton-felvidéki tanúhegyek találhatóak.
A 14. századi írásos emlékek még Fenyőhegyként említik a mostani Írott-kőt, ezzel utalva a környék jellemző jegenyefenyveseire. 300 évvel később Szálkőnek keresztelték át. A kilátótól mintegy 40 méterre, osztrák területen található, a hegynek is nevet adó sziklaalakzat (talán innen ered Írott-kő neve), amelyen ma is kivehetők a bevésett C B E betűk, amelyek valószínűleg a Batthyány és az Esterházy birtokok határvonalát jelölhették (Confinia Batthyányana Esterhazyana).
A kilátó
1891-ben a Kőszegi Turista Egyesület még fából építette meg az első kilátót a hegytetőn, melynek neve Árpád-kilátó volt és 1909-ig állt. Majd 1913-ban készült el kőből az Írott-kő-kilátó, ami 1990 óta szabadon látogatható.
A hegycsúcsot és a kilátó épületét is szimbolikusan kettészeli a magyar–osztrák országhatár. A magyar oldalra a terület 5/12-ed része esik. A bejárat az osztrák oldalon van, de mindkét országból felkereshetjük az ide vezető turistautakon. A 2010-ben felújították az építményt, melynek egyik érdekes történelmi vonatkozása, hogy a vasfüggöny kerítése kikerülte a kilátót, azt osztrák oldalon hagyva. A kerítés így a magyar oldalon haladt, ezért az elbontásig csak Ausztria felől lehetett eljutni a kilátóhoz. Nyugat felé itt ér véget az Országos Kéktúra útvonala (vagy innen indul, kinek hogyan) és innen indul (vagy itt ér véget, kinek hogyan) a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra.