Hévíz-patak kenutúra, Hévíz
Amióta 2019 októberében létrehoztam a Távolban lépkedő nevű oldalt, azóta már majdnem 18 ezren követik a beszámolóimat, nézegetik a fotóimat és szereznek ötleteket, tippeket az utazások, túrák célpontjaihoz. Ezt ezúton is hálásan köszönöm! Az oldal - ha lassan is -, de egyre növekvő táborának egyik örömteli hozadéka, hogy egyre több helyre jut el a híre, ezáltal egyre több helyről kapok meghívásokat, amiért nagyon hálás vagyok. Természetesen ezeket továbbra is várom, ha szeretnétek szerepelni az oldalon, vagy együttműködni velem, akkor keressetek bátran!
Még 2024 vége felé kaptam egy meghívást Horváth Péter Kisindiántól és az Indián vízitúratól, hogy töltsek el velük egy fél napot a Hévíz-patakon, ahol jókedv, kacagás és csodálatos környezetben lévő kenuzás várt rám. Nem tudtam és nem is akartam nemet mondani erre a szuper ajánlatra, így szóltam állandó túratársamnak és a januári fagyban célba vettük a Balatont.
A Hévíz-patak Európa legnagyobb gyógyhatású meleg vizes tavából, a 4,44 ha kiterjedésű Hévízi tóból ered, és 12 km megtétele után a Zala folyóba torkollik, majd onnan a Balatonba ömlik. A Hévízi-tó vize háromnaponta tejesen kicserélődik, vízhozama 410 l/sec. E nagy mennyiségű vízhozamot a Hévíz-patak vagy más néven Hévízi kifolyó csatorna vezeti el. A fentiekből következően ez Magyarország, sőt Közép-Európa egyetlen meleg vizű folyója, mely télen sem fagy be. A Hévíz-patak átlagos sebessége minimális, 0,5 km/h. A patak szélessége 2-8 méter között változik. Átlagos mélysége 30 cm és 2 méter között változik. Az indulásnál, a zsilipnél télen is 20-22 fokos a gőzölgő víz, majd azon továbbhaladva fokozatosan kihűl. Nyugodt, biztonságos, könnyen hajózható víz, hiszen lassú a folyása, hajós forgalomra, árvízre nem kell számítani. A túra természetvédelmi területen, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén halad át, ezért a szabályokat tartsuk be!
Itt tesszük vízre a kenukat
Kisindián
A találkozási pontnál névsorolvasás – meglepő módon ennek nagy jelentősége van egy eltévedt csoport okán – után a gépkocsival érkezők elvezetnek a kenuzás végpontjánál lévő parkolóba, majd a sofőröket Kisindián visszaszállítja a furgonjával az időközben 3 perc sétára lévő gyülekezési helyre, vagyis a zsiliphez. Itt egy mindenre kiterjedő alapos oktatást és útvonalleírást kapunk a kenuzás fortélyairól és magáról a túráról, valamint baleset megelőzési és természetvédelmi tájékoztatót is. Rendelkezésünkre bocsátanak mentőmellényt és vízhatlan zsákot is az értékeink védelmére. Majd a stabil, biztonságos kenukat a szervezők segítségével lepakolva, azokat a patak vízére tesszük. A beszállás után elindul az izgalmas kaland. Kisindián még velünk tart egy darabig a patak mellett futó tanösvényen, hogy lássa, minden rendben zajlik-e. Egyszerre egyébként 10 kenuval, 40 fő tud részt venni az eseményen. Az utolsó kenuban lapátolt velünk Kisindián felesége Viki, aki a túravezető volt és érdekes információkat is megosztott velünk a túra technikai részével és a természetes élővilággal kapcsolatban. Eleinte egy szűkebb zsilipet, néhány átívelő csövet és egy „alagutat” is le kell küzdenünk, de egyik sem teljesíthetetlen feladat. Persze fontos itt a kormányosok szerepe. Evezés közben nyugodtan meg lehet állni a vízen étkezni is, hiszen indulástól számítva kb 10 km evezés vár reánk. Az utolsó kenu mindig megvárja a többieket, nehogy valaki lemaradjon; fő a biztonság. A gőzölgő vízen lapátolva találkozhatunk a csodálatos élővilág képviselőivel, többek között hattyúval, vadkacsákkal, tavirózsával, vízi liliommal. Néhol bedőlt fák és vízinövény kupacok között kell ügyeskednünk. A kenutúra végén a kenuszállító tréler vár minket a parton, Kisindián segít kiszállni a kenukból, majd jön a kenuk tisztítása és felpakolása. Mindkettőben segítenek a szervezők. A kemény munka jutalma pedig forralt bor, forró tea és egy kis rágcsálnivaló.
A Hévíz-patak a horgászok körében is közkedvelt hely, partja pedig nagyon kedvelt séta és gyalogútvonal is egyben, hiszen itt került kialakításra a Tavirózsa tanösvény. A gőzölgő patakból felszálló kénes pára természetes inhalatórium, így légzőszervi problémákban szenvedőknek is ajánlott. A patakban előfordul a szúnyogirtó fogasponty, mely aprócska, őshonos és ártalmatlan hal, mérete 2-3 cm között változik.
Az Indián-vízitúra csapata 20 éve szervez a Hévíz-patakon víztúrákat, melyeken minden évben novembertől, a fészkelési, költési időszak megkezdéséig, tehát március közepéig vehetünk részt. Ha siettek, még elcsíphetitek az üres helyeket idén, március közepéig még minden hétvége nyitott. Én nagyon jól éreztem magamat és fantasztikusan szuper nap volt, egy örök élmény!