Tordai-hasadék, Erdély
Néhány évvel ezelőtt jártam barátaimmal Torockón és környékén, erről már olvashattatok néhány bejegyzést az oldalon, amelyekben Torockót vagy éppen a Székelykő nevű hegyet mutattam be nektek. A kirándulás egyik napján Torda felé vettük az irányt, ahol a méltán híres Tordai-hasadékot jártuk be.
A Tordai-hasadék Erdélyben, Kolozs megyében, a Torockói-hegységben található, nem messze Torda városától. A hasadék egy víz által kivájt mészkőbarlang tetejének beomlása következtében jött létre. A Tordai-hasadék tehát – helyesebben Tordai-szakadék – barlangi eredetű beszakadt völgy. Területe 170 hektár, megközelítőleg 2 km hosszú, a szintkülönbség pedig majdnem 350 méter. A szurdokvölgy alján, a 200 méteres magasságot meghaladó sziklafalak között folyik végig az Aranyosba ömlő Hesdát-patak. A hasadék két oldalán Peterdi-gerinc és a Kövesbérc-Szindi mészkőgerinc húzódik, ezen sziklafalak 250-300 méter magasak. A szurdok fölött számos túraútvonal található, érdemes azokat is bejárni.
A hasadékban 32 feltárt barlang van, melyek közül a legnagyobb a 75 méter hosszú, 19 méter széles és 11 méter magas Porlik-barlang, ahol cseppkövek is találhatók. A bejárathoz legközelebb eső látnivaló az úgynevezett sárga torony, majd később a Danila tavat láthatjuk. Híresek még a II. Rákóczi Ferencet támogató betyárról elnevezett Kis- és Nagybalika-barlangok is. A barlangok többsége azonban csak nagyobb mélyedés. Zömének megközelítése kifejezetten nehéz és veszélyes. A barlangokban 1563-ból, 1570-ből, 1574-ből falfeliratok (név és évszám) kerültek elő.
A hasadékot az Erdélyi Természetvédelmi Bizottság 1938. április 8-án nyilvánította természeti emlékké. A terület ugyan védett, de nem nemzeti park, hanem natúrpark besorolású. Számos növény- és állatfaj található területén.
A hasadékhoz több legenda is kapcsolódik a néphagyomány szerint. A legfontosabb, mely szerint Szent Lászlónak köszönhető a kialakulása, aki Torda mellett harcolt a kunokkal. A túlerővel szemben azonban vissza kellett vonulnia a hegy irányába, de a kunok üldözőbe vették a magyar sereget. Szent László feltekintett az égre, és Istenhez fohászkodott; ebben a pillanatban a hegy kettéhasadt. Szent László lovának patkónyomai a hasadék felett állítólag ma is látszanak. Egy másik legenda szerint a Tündérvár nevű barlangban tündérek laknak. Szent György-nap éjjelén megnyílik a barlang, akkor hordják ki a tündérek a kincseket. A harmadik legenda szerint Balika (vagy Balyka) román betyár, aki II. Rákóczi Ferenc híve volt, az itteni barlangokban bújt el a szabadságharc alatt a labancok elől.
A túra során több helyen beszűkül az útvonal és láncok segítik a haladást. Elengedhetetlen a megfelelő lábbeli. Mivel közkedvelt hely a hegymászók számára, ezért számítsunk a szűk utakon szembe forgalomra is. Kezdéskor érdemes bekalkulálni a bejárathoz vezető út hosszát is.