Boga-kő kilátó, Bihar-hegység, Partium
2022 áprilisában emlékeim szerint itthon már régen elmúlt a tél, talán hó sem volt azon a télen, vagy minimális, de kicsit keletebbre, a Partiumban – bizonyos szempontból otthon – még javában elterült a csillogó fehér szőnyeg. Ezért barátaimmal kitaláltuk, hogy szervezünk egy havas túrát a Bihar-hegységbe, azon belül is a Varasó-rétre, a Varasó-havasra és felmászunk a Boga-kő kilátópontjához is, ahonnan felejthetetlen kilátás nyílik a Boga-katlanra.
Túránkat a Köves-Körös mentén kezdtük, később a Varasó-réten és a Varasó-havason való kalandozás után vastag hórétegben indultunk fel a Boga-kőhöz. Néhol combközépig merültünk a hóban, ami idehaza nem egy mindennapos élmény, odahaza viszont gyakran megtörténhet. Szuszogtató kaptató után felértünk és elénk tárult maga a csoda: a Pádis-fennsíkot nyugatról szegélyező hatalmas „amfiteátrum”, a Boga-katlan.
A kilátás páratlan: alattunk a Boga-völgy, mögötte a Boga-telep. Szemben a Gurányi Magura, felette a Belényesi-medence, távolban a medence túloldalán a Béli-hegység vonulatai. Nyugatra észrevehetjük a Köves-Körös völgye, a Háromkirályok-vízesés, a Schmidl-vízesés és a Bulz-kő rejtekhelyeit és sziluettjeit. Nyugatra előtérben a Kukorica-patak völgye, felette a Bihari Nagy-havas vonulata a Szeglet-havas felé, háttérben a Harasztosi Magura.
A Boga-kő alatt egy 100 méteres függőleges fal található, amely további 300 méteres szintkülönbséggel, meredek, kavicsos, járhatatlan úton ereszkedik le Boga faluig, ami a Pádis kapuja. Később még a Schmidl-vízesést is felkerestük, de erről már olvashattatok az oldalon. A Boga-kőre körtúraként fel lehet menni, de néhol alaposan figyelni kell az ösvényeket és a jelzéseket is.
Sajnos amikor a Boga-kő peremén jártunk, az időjárás nem volt éppne kellemes, vastag felhőréteg takarta az eget. Ráadásul a képet még a sokat látott régi telefonommal készítettem.