Kaán Károly-kilátó, Budai-hegység
Rövid időn belül kétszer is jártam alföldi gyerekként a Kaán Károly-kilátónál és elbűvölt a hegy tetején, az erdő mélyén fekvő építmény. Első alkalommal fel is mentem a tetejére, másodszorra már a szokásos időhiányban szenvedtem.
A Kaán Károly-kilátó a 454 m magas Nagy-Hárs-hegy tetején áll, melynek tetejéről majdnem 360 fokos panoráma tárul elénk, csupán a közeli János-hegy takar ki egy keveset a teljes körből. A teraszról láthatóvá válik Budapest központi és északi részeire, a Pilis és a Visegrádi-hegység hegyvonulataira, mögöttük a Börzsöny is a Csóványossal. Nyugati irányból a Csergezán Pál-kilátó található a Nagy-Kopasz tetején. A János-hegy mellett elláthatunk a Dunántúl irányába is, továbbá kirajzolódik a Zsámbéki-medence is.
A jelenlegi kilátó helyén korábban fából épült kilátó állt, az építményt azonban elhanyagolták és összedőlt. Az új torony 1988-1989-ben épült, kő alapzatán helyezkedik el a vörösfenyőből készült négy fő tartóoszlop, a többi faszerkezetet tölgyfából faragták. A szintek és a kilátó lépcsői szintén fából vannak. A pilléreket és gerendákat Budakeszin faragták, onnan helikopterrel szállították a csúcsra.
A kilátó névadója Kaán Károly (1887–1940), aki erdőmérnök, földművelésügyi államtitkár volt. Miután Magyarország 1920-ban, Trianon után elveszítette erdőterületeinek 84%-át, figyelmét, kezdeményezőkészségét és szakértelmét az Alföld átfogó fásítási terveinek szentelte, illetve az 1935-ben született erdőtörvény és több olyan intézkedés is az ő nevéhez köthető, amely a természet értékeinek védelmét szolgálta.
Megközelítése: A kilátó a Gyermekvasút Szépjuhászné állomásától kiindulva a sárga sáv turistajelzést követve közelíthető meg. Röviddel a cél előtt választhatunk, hogy továbbra is a jelzést követjük, és így kényelmesebben, vagy egy jobbra elágazó, jelzés nélküli, rövidebb, de meredekebb úton kaptatunk fel a kilátóhoz. A jelzésen átlagosan 35 perc alatt lehet felérni. A kilátótól nem messze halad el az Országos Kéktúra útvonala. Sajnos a kilátó olyan szögben van, hogy a földről nehezen lehet lefotózni, legalábbis nekem nem fért bele a képbe az egész.