Türr István-kilátó, Baja
Az Alföldi Kéktúrát 2020-ban teljesítette 3 fős csapatunk. Egy több napos etap alkalmával a Gemenc/Gemenci erdő varázslata és a „Bajai átkelés” után egy kicsit szétnéztünk Baján a belvárosban és a folyóparti területeken is. Útba ejtettük a Hajómalmot is, amelyet már bemutattam az oldalon, de a közelben van egy takaros kis kilátó is.
Baján, a Duna és a Sugovica összefolyásánál találjuk Türr István emlékművét. 1938-ban, halálának 30. évfordulóján avatták fel a kör alakú, oszlopos, kőből készült, 13 méter magas épületet. Az emlékművet Nagy András városi főépítész, az alsó, fedett szintjén található emléktáblát-domborművet Miskolczy Ferenc képzőművész tervezte. A külső oldalon lépcső vezet fel a tetején található teraszra, ahonnan megcsodálhatjuk az ugyancsak Türr Istvánról elnevezett Duna-hidat, az egyesülő folyókat és a gemenci erdő lombkoronáját. A kilátóhoz vezető turistautat és a folyó mellett haladó Borbíró Ferenc sétányt együttesen Sugovica sétánynak is nevezik, ami a Petőfi-szigeti közúti hídtól a kilátóig vezet 2 km hosszan. A kilátó mellett a Téli kikötő és egy játszótér várja a kikapcsolódni vágyókat.
„A rettenthetetlen magyar”, Türr (Thier) István, Baján született 1825-ben, majd iskolai tanulmányait megszakítva önként katonának állt 16/17 éves korában. 1846-tól 1848-ig az osztrák megszállás alatt lévő Lombardiában szolgált. 1849. január 19-én megszökött a császári seregből, és a piemontiakhoz állt át, amiért azok századosi ranggal jutalmazták és egy alakuló magyar légió megszervezésével és vezetésével bízták meg. Később egyébként ezredes, majd tábornok lett. Részt vett az 1848–49-es olasz függetlenségi mozgalomban. Később Tuniszba száműzték, majd Bécs halálra ítélte. 1859-ben, amikor kitört az olasz függetlenségi harc, az Ausztria elleni háborúban Giuseppe Garibaldi mellett szolgált. 1861. szeptember 10-én Mantovában feleségül vette III. Napóleon császár unokahúgát Lucien Bonaparte unokáját, Wyse-Bonaparte Adélt. A kiegyezés után hazatérve az ország kulturális és gazdasági felemelkedéséért fáradozott, emellett politikai missziókat is teljesített. Nevéhez fűződik a Sugovicát a Ferenc-csatornával összekötő átvágás, ő indította el a Korinthoszi- és a Panama-csatorna építését.