Hortobágyi Madárpark (Madárkórház Alapítvány), Hortobágy
Hagyomány, hogy minden év végén két barátommal kiválasztunk egy helyet, egy várost és elmegyünk oda körülnézni. Egy kis kulisszatitok, hogy idén Szabadkára megyünk, ott szerintem rengeteg anyagot tudok majd gyűjteni. 2 évvel ezelőtt viszont a Hortobágyra mentünk. Rengeteg érdekes dolgot láttunk és csodáltunk meg. Az egyik ilyen a hírekben is sokszor látott, áldozatos munkát végző Hortobágyi Madárpark, a Madárkórház volt.
A Madárpark története 1983-ban kezdődött, amikor Dr. Déri János – a Madárkórház megálmodója és vezetője – egyetemista korában szakmai gyakorlaton a németországi Walsrodeban a Madárparkban járt, amely egy hatalmas madár-állatkert. Miután a Hortobágyra került, a házi-baromfi praxis mellett hobbiként vadmadarak gyógyításában is tapasztalatokat szerzett. Később felmerült az ötlet, hogy megfelelő felszereltségű rendelőt, sőt inkább kórházat hozzanak létre Hortobágyon. 1999-ben történt, hogy dr. Déri János megelégelte a konyhájában, a padlásán és a fürdőszobájában felgyülemlett kartondobozok, ketrecek tömegét. Az áldatlan állapotok megszüntetése és a madarak megmentése céljából házat vásárolt a környéken, amelyben kialakították a mai kórházat. Ekkor alakult meg 1999-ben a Madárkórház. Nagyon szegényes körülmények között, és sok nélkülözés mellett, de a Philips cég adományaként érkezett vadonatúj röntgengéppel és kevésbé új, de használható felszereléssel kórházi ellátást tudtak biztosítani az évi 2-300 hozzájuk érkező madárnak.
A kórház új épületének a története 1987-ben kezdődött, amikor a szomszédba költöztek. Romos garázsépület volt, mely állapota egészen a legutóbbi időkig megmaradt. 1998-ban megvették, 2000-ben részlegesen felújították. 2001-ben pályázati támogatásból megnyílt az öko-teleház. 2002-ben megnyílt az első madármentő kiállítás, amivel a gyógyításnál is hatékonyabb megelőző tevékenységet és a természetvédelmi szemlélet kialakítását, oktatását vállalták feladatként. Egyébként az épület az 50-es években egyike volt a hortobágyi Gulág épületeinek, ahol háromszázan éltek rabszolgasorban, ártatlanul, kényszermunkára ítélve. Most az öko-teleház emlékfalán olvashatjuk neveiket.
Pályázati forrásokból és önerő mellett, 2006 augusztusára készült el a Madárpark: madárkertekkel, a madármentő kiállítást, öko-teleházat és látványkórházat magában foglaló látogatóházzal, nagyröpdével, tórendszerrel és játszókerttel, ahol a legnépszerűbb játék a sasos gyerekröptető. A látványkórházként is definiált épület különlegessége, hogy a hangszigetelt kórtermekbe detektívüvegen keresztül bárki benézhet, ám a madár onnan nem lát ki.
A Madárkórház Alapítvány közhasznú, természetvédelmi tevékenységének célja első sorban védett madarak állatorvosi gyógykezelése, állatkórházi ellátása, gyógyulásuk után a szabad természetbe való visszahelyezése. Továbbá e tevékenységekkel kapcsolatos tudományos kutatás végzése, a tevékenység bemutatása és oktatása, a feladatok ellátására intézmény, elsősorban madárkórház létrehozása és üzemeltetése.
Az alapítvány székhelyén a Hortobágyi Madárkórház igényes csontműtétek szakszerű végzésére is alkalmas, műtővel, röntgennel, laborral és a kor színvonalának megfelelő műszerezettséggel felszerelt rendelőjében évente több száz védett madár ingyenes kezelése történik. A megfelelő elhelyezésükhöz szükséges kórtermek és röpdék kialakítása folyamatban van, de több milliós ráfordítást igényel, mely meghaladja az alapítvány anyagi lehetőségeit. A madárkórház működési költségeinek fedezésére az állam rendszeres támogatást nem biztosít, ezért a kórház fenntartása teljes egészében támogatók adományaitól függ. A madárkórház látogatható de a műtőbe, laborba higiéniai okokból nem kívánatos a belépés. Újszerű ötletekkel, egyedi, diorámás preparátumokkal, poszterekkel, fotókkal, eredeti röntgenképekkel, laborleletekkel, újságcikkekkel, sok videó anyaggal, és ipari kamerákon keresztül élő közvetítéssel, megfelelő szakvezetés mellett, a látogató nemcsak a madárkórház tevékenységébe tekinthet be, hanem megismerkedhet azokkal a lehetőségekkel, melyekkel a természetben járva sérült, beteg madarakon segíthet, felismerheti az egyes életközösségeket fenyegető veszélyforrásokat és a megelőzés lehetőségeit.