A Prédikálószék és kilátás a Dunakanyarra
2023 májusának első hétvégéjén barátaimmal kirándultunk egyet a Visegrádi-hegységben és Dömös környékén. Felkerestük Dömösön a prépostsági romokat, majd a piros háromszög jelzést követve egy embert próbáló túrát tettünk a Hubertus kunyhó felé, onnan fel a 639 méter magasságban található Prédikálószékhez, az ott található kilátóhoz ami 2016-ban épült, majd a Vadálló-kövekhez, végül a Szentfa-kápolna és a Szőke-forrás-völgye (Huzat-völgy) felé a Malom-patakot útba ejtve. Tulajdonképpen az előbbi mondathoz hasonlóan, egy körtúrát csináltunk. Ez kb. 14,5 km-t, 5 órát és 550 méter szintet jelent fel és le. A legtöbb ajánlás ugyan az ezzel szembeni, fordított irányt javasolja, mi szeretjük a kalandokat és a nehezebb útirányt választottuk – esőben...
A Prédikálószék a Visegrádi-hegységben található, annak egyik hegye, melynek csúcsa nagyjából Komárom-Esztergom és Pest vármegyék határán emelkedik. Északi és keleti oldala Visegrád, déli és nyugati oldala Dömös területére esik. Belátható innen a teljes Dunakanyar: a Duna túloldalán előtérben a Szent Mihály-hegy, háttérben a Börzsöny. Keleti irányban a Visegrádi-hegység és a Naszály látható, de akár a visegrádi vár is. Tiszta időben a Mátráig is elláthatunk.
A Prédikálószék tetején található, szószékre emlékeztető, 12 méter magas, fa szerkezetes kilátót 2016-ban adták át. A Pilisi Parkerdő Zrt. Koller József Ybl-díjas építész tervei alapján kezdett a kilátó építésébe, és a helyszínen rendelkezésre álló közjóléti infrastruktúra további fejlesztésébe. A parkerdőgazdaság a tervezés során különös hangsúlyt fektetett egyrészt a hely korábbi állapotának megőrzésére (a kilátópont természetes képződményét ezért érintetlenül hagyta), másrészt az építés során a terület állat- és növényvilágának védelmére (a madarak költési időszakában és a növények vegetációs idejében, a természetvédelmi törvénnyel összhangban az építkezés szünetelt). A kilátó építése során környezetre veszélyes anyagot nem használtak fel. A kilátó tetején webkamera és meteorológiai állomás található, mellette egy hatalmas fa kereszt magasodik, tövében pihenőhelyek is vannak asztalokkal, padokkal.
A Vadálló-kövekhez hasonlóan, a terület a Duna-Ipoly Nemzeti Park fokozottan védett része, a Bioszféra Rezervátum magterülete.