Stimecz-ház, Felsőtárkány
2024 nyarának egy júliusi hétvégéjén a Bükkben túráztunk és felkerestünk néhány környékbeli nevezetességet is, mint pl. Bélapátfalva mellett/felett a Bél-kő, majd Szarvaskőn az egykori vár maradványai. Este Felsőtárkányon volt a szállásunk, ahol kényelmes körülmények között néztük meg az EB meccseit. Másnap a kisvasúttal utaztunk, majd felkerestük Noszvajon a barlanglakásokat és a De la Motte kastélyt, később Szomolyán a kaptárköveket és a kilátókat. Hazafelé megálltunk Hatvanban fagyizni, de ha már ott voltunk, akkor nem maradhatott ki a Kossuth téren a Grassalkovich-kastély és a Városháza épülete sem. Azt hiszem tartalmas hétvége volt, és ezekről a nevezetességekről már mindről olvashattatok az oldalon.
Miután Felsőtárkányon a Nyitott Kapu Vendégházban megnéztük az angolok EB meccsét egy jó kis fedett kerti helyiségben, nyugovóra tértünk, hogy másnap a Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút szerelvényével utazzunk a vonal felső végállomásáig. Az útvonal érintette az Egeresvölgyi Vadasparkot is. A végállomástól pár lépés a Stimecz-ház, amely jelenleg a Kárpát Egyesület Eger kezelésében van.
A Stimecz-ház Stimetz Gáspár erdőkerülőről kapta a nevét, aki az 1900-as évek elejétől lakott és teljesített itt szolgálatot családjával. Stimetz Gáspár Fiumében született, onnan jött a grófságba dolgozni, mint erdőkerülő, de a gróf neve nem ismert. Arra vonatkozóan nem találtam információt, hogy mikor lett a Stimetz névből Stimecz. A II. világháború után aztán államosították a területet és vele együtt a házat, mely idővel turistaszállásként éledt újjá.
A területen halad át a Bükki Kék túraútvonal, amely érinti is a napjainkban is 12 férőhelyes kulcsosházként funkcionáló szállást. 2022-ben 25 millió forint forrásból (22 millió forintot az állam, 3 millió forintot az erdészet adott) újult meg a Stimecz-ház: megújult a vízelvezetés, a teljes bútorzat, kifestették a falakat, új burkolatot kaptak a szobák, valamint egy aggregátort és egy új fatárolót is elhelyeztek az épület közelében. Az épületben továbbra sincs vezetékes víz és áram, a fűtési és főzési lehetőséget minden szobában sparhelt biztosítja. A földszinten két 2+1 férőhelyes szoba található, az emeleten pedig 4+2 fő fér el, viszont sátorozásra nincs lehetőségünk és télen nem foglalható. A vízvétel nyomós kútból oldható meg tavasztól őszig. Az épület mellett található egy kiépített tűzrakóhely ahol padok, asztalok biztosítottak. Amikor ott jártunk, éppen füstölt még a parázs. Mivel a szállás kulcsosház, ezért a takarításról magunknak kell gondoskodnunk. A ház gépkocsival is megközelíthető, de mivel a ház az erdőben van, ezért az odavezető út nem aszfaltozott út, hanem földút. Nagyobb esőzések, illetve a környéken végzendő erdőgazdálkodási munkálatok miatt ez esetenként nehezen vagy egyáltalán nem járható, így a házhoz esetleg gyalogolni kell.
Ha innen túrázni támad kedvünk, akkor a Bükki Nemzeti Park környéken számos látnivaló közül választhatunk: A korábban említett Bél-kő, Bélapátfalva, Szilvásvárad és környékének látnivalói, Szarvaskő, valamint három kilátóhelyet is felkereshetünk: Tar-kő, Három-kő, Őr-kő. De ott van még az Imó-kő és az Imó-forrás is.