Magyarszombatfa és a fazekasság, Vas vármegye
2022 nyarán ismét egy hetet töltöttünk a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonalán, ezúttal az Őrség és a Göcsej kulturális-, épített- és természetes nevezetességeit is érintve. Persze a kéktúrához híven az útvonal e tájakon is többnyire, szó szerint a természet lágy ölén, erdőkben, lankás dombokon halad, de szerencsére a vonalvezetés kitérők nélkül is érint néhány látni- és felfedeznivaló értéket. Néhány szakaszon pedig egyenesen átvezet érdekes településeken, hogy érdekes és híres dolgokat fedezzünk fel. A második napon Velemér és Kercaszomor között Magyarszombatfára érkeztünk, ami a jellegzetes táj mellett a fazekasságáról, az itt élő és alkotó fazekasok generációjáról is híres.
A jelenleg 233 lakosú Magyarszombatfa első okleveles említése 1366-ból származik. A falu hosszan elnyúlik a Kerka-völgyben. Az egykori szeres településszerkezete mára szinte teljesen eltűnt, a falu napjainkra egy utcássá alakult.
Az itt élő emberek számára az Őrség bőséges, jó minőségű agyaga tette lehetővé a fazekasmesterség korai kibontakozását. Az itt élők a XIV. század óta foglalkoznak fazekassággal. Az agyagos, sovány föld keveset terem, de az agyag mégis sok családnak nyújtott megélhetést ezen a tájon. Megrakott szekereikkel az itt lakó gerencsérek valaha messzi vidékeket is felkerestek, hogy az általuk készített cserépedényeket gabonára cseréljék. Az 1920-as 1930-as években több mint 100 fazekas dolgozott Magyarszombatfán. Azután 1949-ben létrejött a Háziipari Szövetkezet, majd a Kerámiagyár. Ezek működése megváltoztatta a fazekasság helyzetét, többségük üzemi dolgozó lett, elsősorban díszműáru gyártása irányult.
Az 1980-as évek közepétől azonban újra elkezdett erősödni a családi fazekasműhelyek tevékenysége. A faluban ma is él a régi hagyomány, szinte minden második házon ott a fazekas felirat. A község kézműves tevékenységét mutatja be a Fő út 52. szám alatt található Fazekasház, mely egykoron Cseke János fazekas otthona volt. Az 1790-ben épült, 3 helyiségből álló, fekvőborona falú zsúpfedeles szegényparaszti házat 1974-ben állították helyre, majd 1996-ban újították fel.
A magyarszombatfai fazekasság 2014-ben felkerült a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére.
2002 óta minden évben megrendezésre kerül Magyarszombatfán a Nemzetközi Fazekas Találkozó. 2024-ben július 12-én rendezték meg a XXIII. Fazekas Napokat a településen.