Árpád-kori falu rekonstrukció, Tiszaalpár
Tiszaalpár egy nagyközség Bács-Kiskun megyében, Tiszaalpár ősi település. Területe ősidők óta lakott hely volt. Nevét 1075-ben említette először oklevél Olper néven, mikor I. Géza király a váci püspöknek adományozta. Tiszaalpár Alpár és Tiszaújfalu egyesítésével jött létre 1973-ban. A falu mai területén előkerült régészeti leletek arról tanúskodnak, hogy a vidéken korán megtelepedett az ember.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság által 2000-ben épített honfoglalás kori település rekonstrukciója, a környéken folyó ásatások során előkerült településszerkezetet jeleníti meg.
Az alapgondolat az ásatásokon feltáruló falukép bemutatása volt.
A skanzen nem túl nagy, a valóságban egy falu 4-6 hektáron terült el.
A tulajdonképpeni falurészletben megtekinthetőek egy Árpád-kori falu mindennapi életének és a korabeli állattartásnak az építményei: félig földbe mélyített veremház, külső kemence, vesszőfonatos karámok, vesszőbéléses kút, gabonatároló vermek.
Minden bemutatott ház és tárgy az eredeti méretben, ásatásokon előkerült leletek alapján készült, csak az abban a korszakban is megtalálható anyagok felhasználásával.
A falurekonstrukció egyik épülete 2022. április 22-én lángra kapott, feltehetően egy eldobott cigarettacsikk okozta a tüzet. Sajnos pont a tűz előtti héten újították fel a skanzent: a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és Tiszaalpár Önkormányzata a turisztikai szezon indulására készítette fel a helyet. A tűz miatt egy rekonstruált veremház teljesen leégett, de a lángok továbbterjedését időben sikerült megakadályozni, az épület mellett álló vesszőfonatos karámot már csak kismértékben érintette a tűz. Az ügyben a rendőrség vizsgálata még tart, a skanzen bizonytalan ideig zárva tart! A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság tájékoztatása szerint az elmúlt években rendszeresek voltak a rongálások a skanzen területén. Gyakori eset volt az is, hogy az információs táblákban tettek kárt ismeretlenek vagy az eldobált szemét csúfította el a környezetet.
Óvjuk és védjük környezetünket és épített emlékeinket!